Gökçe Tolon | Hedef Belirlemek ve Hedefte İlerleyebilmek
57581
post-template-default,single,single-post,postid-57581,single-format-standard,qode-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,pitch-ver-1.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

Hedef Belirlemek ve Hedefte İlerleyebilmek

Hepimiz bir hedef belirler ve birkaç hafta sonra da vazgeçeriz. Sonrasında ise Hayal kırıklığı ve suçluluk duygusu karşısında kendimizle yüzleşiriz.Uzun vadeli bir hedef için motivasyonun sürdürülmesi oldukça zordur ama yine süreç odak değil sonuç odaklı düşünüyor olabilmek hedeflerimize ulaşmada bize yol gösterir
İşte çözüm: hedefe ulaşmada yol açacak yeni bir alışkanlığı oluşturmak için odaklanın Bir maratonta koşmak ister misiniz? Yapacağınız ilk şey her gün çalışma alışkanlığı kazanmak olmalı borçsuz yaşamak  ve tasarrufa başlamak ister misiniz? Bunun için hayat standartınızı gözden geçirmekle işe başlamalısınız ve belki alışkanlıklarınızı bu hedef için değiştirmelisiniz, örneğin sizin için film izlemek vazgeçilmez bir aktivite ise evde oturup dvd izlemeyi tercih etmelisiniz.O küçük günlük değişimler zamanla büyük bir değişime dönüşecek ve farkına varmadan hedefinize ulaşmış olacaksınız siz bile katettiğiniz yola şaşırıyor olacaksınız.Unutmayın küçük kum taneleri zamanla bir dağ kadar büyür.Tüm bunları başarırken alışkanlıklarımızı değiştirmek zor bir süreçtir.Alışkanlıklar yaşam tarzı halini aldığından dolayı kolay kolay değiştiremeyiz.İstikrarlı ve azimli olmak gerekir bu yolda. Alışkanlıklarımızı nasıl mı değiştiririz? Bir seferde değiştirmek istediğiniz bir alışkanlığa odaklanın ve aşağıdaki adımları izleyin:     Olumlu değişiklikler:

Eğer olumsuz bir alışkanlığınızı değiştirmek istiyoranız sigarayı bırakmak gibi,onun yerini olumlu bir alışkanlık ile değiştirin.Örneğin stres atmak için doğada yürüyüş yapmak yada bir havuz üyeliği alıp yüzmeye başlamak gibi.     30 günlük zorlu görevi üstlenmek. Eğer istikrarlı bir şekilde her gün aynı saatte aynı aktiviteyi  30 gün boyunca sürdürebildiyseniz ilk aşamayı başarıyla tamamlamış sayılırsınız.Eğer başarısız olursanız hiç denemediğinizi varsayın ve tekrar aynı hevesle sıfırdan başlayın.İnat edin ve başarana kadar deneyin. Başarınızı ve çabanızı saklamayın.Çevrenizdeki kişilerle paylaşın.E-mail atın,telefon açın hatta bloğunuzda yayınlayın.Yaptığınız her iyi şey için size dönen olumlu tepkiler sizi daha da motive edecektir.Kendinizi ödüllendirin.Başardığınız her hafta için kendinize ödül verin.

Alışkanlığınızı yenmek için küçük stratejiler belirleyin ve her gün kendinize notlar alın

Süreç haritası çizin.Kendinize Izleme ve ilerleme raporu oluşturun.Bu ne kadar yol katettiğinizin farkına varın.Farkındalıkla yapılan herşey çok daha iyi sonuç verecektir. Bu süreçte en önemlisi her zaman pozitif kalabilmektir.Ben düşüncelerimi izleme alışkanlığını deneyerek öğrendim ‘’kendimi durdurmak istiyorum!” dediğimde artık bunu başarıyla yapabiliyorum.Olumsuz düşünce ve alışkanlıklarımı geride bırakabiliyor  ve olumlu bir düşünce ve alışkanlıkları yerini alabiliyorum .’’Ben bunu yapabilirim’’ dediğim anda herşeyin çok daha çabuk ilerlediğini gözlemleyebilirim kendimde.Eğer olumsuz düşünceler içindeyseniz iddia ediyorum  kesinlikle başarısız oursunuz.Başarmanın yolu her zaman pozitif düşünce ve istikrardan geçer bunu sakın unutmayın.

 

 

gokcetolon
Henüz Yorum Yapılmamış

Yorumunuz: