Gökçe Tolon | Çocuğunuza Kitap Okutmanın Yolları
57643
post-template-default,single,single-post,postid-57643,single-format-standard,qode-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,pitch-ver-1.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

Çocuğunuza Kitap Okutmanın Yolları

1.Çocuklar anne babayı örnek alırlar.Gözlem yetenekleri ise oldukça gelişmiştir.Kitap okuması için öncelikle sizin okuyor olmanız gerekiyor.Çocuğunuza örnek alın ve evinizde belli gün ve saatleri ”kitap saati” ilan edin.

2.Çocuklar inatçıdır.Okumak istediği kitabı sizseçmeyin.Hangi konuda okumak istiyorsa bırakın o kitabı okusun.Kitap okumayı sevebilmesi için istemediği kitabı okuması için onu zorlamayın

3.Çocuklarınızı bir dergiye üye yapın.Kendini birey olarak hissedecek ve her ayı iple çekecektir.

4.Çocuklar ilgi çekmeyi severler, bu yüzden size birşeyler okumak isterseizin verin okusun.Yapmanız gereken şey onu dikkatle dinlemek.

5.Çocuğunuza yüksek sesle kitap okuyun ve dinlemesini sağlayın.Bu duruma alıştıkça kitap okuma isteği onda da yoğunlaşacaktır.

6.Çocuklar için alışveriş yapmak eğlencelidir. Her ay uğradığınız bir kitapçınız olsun.İlgilenmese de aldırmayın, küçük oyunlarla (kitap yerlerini değiştirmek gibi ) orayı sevdirmeye çalışın.

7.Çocuğunuz harçlık alıyorsa, harçlığa küçük bir kitap fonu ekleyin.

8.Çocuğunuzla kitap üzerine sohbet edin, kitap tavsiyesi isteyin.

9.Kitaplara kendisine ait etiket yada sevdiği bir kahramanın resmini yapıştırmasına izin verin.Böylelikle ona ait olma duygusnu daha yoğun yaşayacaktır.

10.Beraber kitap günlüğü tutun. Okuduğu kitap ismi ve yazarını bu günlüğe yazarak kitaplara yıldız vererek puanlandırma yapmasını sağlayın.Bu sistem onu daha fazla okumak ve günlüğü doldurmak için isteklendirecektir.

gokcetolon
Henüz Yorum Yapılmamış

Yorumunuz: