Gökçe Tolon | Sanal Asistan Nedir, Ne İş Yapar?
57612
post-template-default,single,single-post,postid-57612,single-format-standard,qode-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,pitch-ver-1.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

Sanal Asistan Nedir, Ne İş Yapar?

Sanal Asistan, serbest meslek sahipleri ve küçük işletme sahiplerine yönetsel, uygulayımsal bazen de yaratıcı destekler sunan bağımsız bir işletmecidir. Çalışmaları kendi bürosundan yada  evinden gerçekleştirir.

Sanal Asistan’a işletmede bir yer ve/veya ofis teçhizatı sağlamak gerekmemektedir.

Sanal Asistan bir çalışan değil, hizmet sunucusudur.

Fiyatlamayı, işlem standartlarını ve işine ilişkin politikaları kendisi belirler.

Sanal Asistanlık sürecinde bilgi alışverişi, telefon, faks, e-posta, FTP gibi kanallardan gerçekleştirilir.

Sanal Asistanlar bu kanallar aracılığı ile coğrafi sınırlar ötesinde de hizmet vermektedirler.

Asistanınızın aynı şehirde olmasına gerek yoktur. Eğer aynı şehirde bir asistan ile çalışırsanız karşılıklı kararlaştırılan günler dahilinde belli periyotlarda yüz yüze toplantı gerçekleştirme şansınız da  olabilmektedir.

Sanal Asistan’dan sunduğu hizmet/hizmetler ihtiyaç ve iş temelinde satın alınır.

Sanal asistandan hizmet alan bir işletme sahibi ya da yöneticisi için bu iş birliğindeki esneklik en temel kazanım olmaktadır.

Sanal Asistan’a hizmetleri karşılığında yapılan ödemeler ücret değil hizmet bedeli niteliğindedir. Sanal Asistan bu ödemelere ilişkin vergi ve benzeri yükümlülüklerin sorumluluğunu kendisi taşımaktadır.

Sanal asistanlar yüksek beceri düzeyine ve yeterli deneyime sahip kişilerdir.

İletişim teknolojileri özellikle internet teknolojisindeki gelişmeler Sanal Asistanlık mesleğinin hızla gelişmesini ve yayılmasını sağlamaktadır.

Sanal Asistanların sunduğu belli başlı hizmetler ana başlıklar aşağıda listelenmekte olup, bunlarla sınırlı olmamakta, ihtiyacınız dahilinde listeye eklemeler yapılabilmektedir.

 

-Yabancı dil konusunda en büyük desteğinizdir. Müşterilerinizle görüşebilir, yazışmaları İngilizce / Almanca yapabilir ve tüm işlerinizde ihtiyaç duyduğunuz yabancı dil desteğini

sanal asistanınızdan alabilirsiniz.

– Telefon trafiğinin yönetilmesi

– Mail adreslerinizin kontrol edilmesi – Raporlama ve analiz yapılması

-İlgili konularda araştırma yapılması

–  Reklam ve sosyal medya çalışması – Basılması gereken işlerinizle ilgilenme – Randevularınızın alımı – Adres güncellemelerinizin yapılması

– Yazılarınızın yazılması – Kullanım kılavuzlarının hazırlanması – Sunum dosyalarınızın hazırlanması – Toplantı organizasyonlarınızı yapılması

-Seyahat organizasyonlarınızın yapılması,

-Toplantı gündem maddelerinin oluşturulup yayınlanması

-İstenen verilerin ilgili kişilerden takibi – Ofisinizdeki karışıklığı düzenlemek – Sesli veya yazılı kayıtlarınızı bilgisayar ortamına aktarmak gibi daha akla gelmeyen bir sürü iş de bu tanımın içerisinde yer alabilir.
Yukarıda belirttiğim tüm bu işler Sanal Asistanlık Hizmetleridir. İşverene faydası çok, zararı az bir iştir. İşverenin yıllık giderini hatırı sayılır oranda düşürür.

gokcetolon
Comments:

Yorumunuz: