Gökçe Tolon | Ders Çalışma Teknikleri
57698
post-template-default,single,single-post,postid-57698,single-format-standard,qode-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,pitch-ver-1.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışmak hatta ders çalışmaya başlamak çoğumuza hep zor gelmiştir.Sınavlar ders çalışmamızı sağlasa da önemli olan düzenli olarak ders çalışma alışkanlığı kazanabilmektir.Ders çalışmayı hep erteleriz. Televizyonda güzel bir dizi var onu seyredeyim çalışırım, karnım acıktı yemek yiyeyim çalışırım, spor yapmam lazım biraz spor yapayım sonra derse başlarım…

Bu bahaneler saymakla bitmez.Doğru zamanda doğru yapılan planlama ile ders çalışmak aslında külfet olmaktan çıkar ve verimli çalıştığımızı ve dersi anladığımızı gözlemleyince aslında ders çalışmaktan keyif almaya başlarız.

İşlerinizi daha da kolaylaştıracak bir kaç tüyodan sonra bakın ders çalışmak hem daha etkili hem de daha verimli olacaktır.

Bu makalemde sözel derslere nasıl çalışılır bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız.

Ezberlemek genelde hepimizin yaptığı en büyük yanlıştır.bir konuyu ezberlemekle onu sadece geçici hafızamıza  kaydetmiş oluruz.Öğrenme eylemi kalıcı olmaz.Ezber ile kastedilen bilgiyi özümsemeden, geçici hafızaya almaktır. Kısa süre sonra unutulur. Oysa öğrenmek bilgiyi içselleştirmektir. Ezberlemek için harcanan enerjiyi öğrenmek için harcarsak o zaman bilgilerin her zaman taze kaldığına şahit olacaksınız. Ezber bilgiyi  her zaman her yerde kullanamazsınız. o bilgiyi pratiğe dökmeniz zorlaşacaktır.Ezber bilgi her zaman yüzeysel kalır.Farklı bir soru türü karşınıza çıkar ya da bilgiyi kullanacağınız bir yorum gerekirse ezber bilgi bu aşamada işinize yaramaz çünkü bilgiyi yorumlayamazsınız.

Peki Sözel derslere ezber yapmadan nasıl çalışılır?

Ezber yapmadan çalışmanın yolu öğrencinin kendine “daha iyi nasıl öğrenirim?” sorusunu sorup kendi cevabını bulmasıyla olur. Bu yanıt kişiseldir. Benim için farklı sizler için farklıdır. Bilginin ezber mi yoksa öğrenilen mi olduğunu test etmenin yolu o konu ile ilgili sorulara cevap verebiliyor olmaktır. Sözel derslere çalışırken mantığı kafanızda oturtmak ve konuyu zihninizde canlandırmak her zaman faydalı bir yoldur. Görsel materyaller, grafik yada istatistikler kullanarak da bu bilgileri güçlendirebilirsiniz.

Öğrencinin konuya ilgi duyması öğrenmeyi kuvvetlendiren etmenler arasındadır.ilgi duyulan herşey daha kolay öğrenilir ve akılda kalır.İlgi duymadığınız bir derse çalışıyorsanız not tutmak akılda kalıcılığı arttıracaktır.Hızlı not tutma tekniklerini öğrenerek tutacağınız notlar vakit kazandırır.Eğer kısa ve hızlı not tutamıyorsanız öncelikle bu teknikleri öğrenmelisiniz.Aksi takdirde not tutmak tamamen vakit kaybına dönüşür.

Bir diğer konu ise konu başlıklarını takip etmeniz.Konu başlıklarıyla öğreneceğiniz her konu sizin konuya daha da hakim olmanızı sağlayacak ve başlıkları gördükçe konu içeriğini hatırlamanız kolaylaşacaktır.

Sınava bir hafta kala kitap yüzü açılmamış ve öğrenmeniz gereken bir dolu konunuz var ise yapmanız gereken ilk iş iyi bir planlama ve zaman yönetimidir.

Zamanı etkin kullanan ve iyi bir planlama yapan herkesin başarısız olması ihtimali söz konusu olamaz.

gokcetolon
Henüz Yorum Yapılmamış

Yorumunuz: