Gökçe Tolon | MESLEK SEÇİMİ VE HAYAT BOYU SÜREN KARİYER
57794
post-template-default,single,single-post,postid-57794,single-format-standard,qode-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,pitch-ver-1.6, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12.1,vc_responsive

MESLEK SEÇİMİ VE HAYAT BOYU SÜREN KARİYER

Bireyin eğitimi ailede başlar, okulda devam eder ve hayat boyu sürer. Eğitim süreci içerisinde çocuğun meslek seçimine yön verecek aile, cinsiyet, yaş, yetenek, ilgiler ve değerler gibi birçok faktör ön plana çıkmaktadır. Tüm faktörleri bir bütün olarak düşünerek başarılı bir gelecek için bireylere aileleri, öğretmenleri ve danışmanları yol göstermektedir. Bireyi bu aşamada bilinçlendirmek, eğitimcilerin en önemli görevidir. Bireye bu süreçte baskı yapılmamalı, yanlış bir yönlendirmeye sebebiyet vermemek adına tüm kararı kendisine bırakılmalıdır. Meslek seçimini gerçekleştiren birey ilgili mesleğini icra ederken aslında görev ve sorumluluklarını tamamlamış sayılmaz. Kariyer süreci hayat boyu süren bir süreçtir.

Eğitimini tamamlayan, mesleğini icra eden her birey için kariyer seçimi çok önemli bir tercihtir. Yanlış bir seçim tüm hayatının seyrini etkileyebilir ve mesleğinde mutsuzluk yaşayan bireyin hayat boyu da mutlu olması çok olası değildir.

Ülkemizde meslek seçim kriterleri nelerdir, hangi koşullarda mesleklere yerleştiriliyor bu konuda ne kadarımız bilinçli hareket ediyor, ileride doğru tercih yapmış olmanın başarılı bir gelecek sürüyor olmanın adımlarını attığımız yıllarda aile, öğretmen ve bireyin kendisi ne kadar önem taşıyor?

Baba mesleğini icra edeceğim zihniyetinden uzaklaşmak kendi ilgi ve yeteneklerini keşfeden bireyin babam doktor olmamı istiyor, annem avukat olmamı istiyor demeden kendi seçimlerini inanarak ve isteyerek gerçekleştiren bireylerin, baskıcı tutumla, sosyo–ekonomik koşullara paralel bir meslek seçiminde bulunması ve bireyin hayatının farklı şekilde seyretmesi…

Bugün aldığımız kararlar, ortaya koyduğumuz davranışlar, sarf ettiğimiz sözler, yaptığımız tercihler yarın yaşayacağımız hayatın malzemeleridir.

 

gokcetolon
Henüz Yorum Yapılmamış

Yorumunuz: